Jak zrobić ogródek, zielnik na parapecie?

To nie jest nic trudnego.

Wraz z dzieciakami wymyślamy sobie nowe wyzwania. Tym razem padło na domowy ogródek na parapecie. Kupiłem donicę, worek ziemi i nasiona i pozwoliłem im samodzielnie stworzyć taki ogródek, zielnik na parapecie w domu. Nawet nie wyobrażacie sobie ile to dziecku sprawia radości.

Dzieciaki samodzielnie wsypały ziemię, rozplanowały i rozsiały nasiona. Bazylię, szczypiorek, oraz miętę.

Lena samodzielnie wykonała karteczki opisujące rośliny w doniczce.

Po kilku  dniach zaczęły kiełkować a po kilku tygodniach podlewania, dbania o nasz parapetowy ogródek możemy się cieszyć naszym zieleniakiem. Bazylia, szczypiorek to są rośliny, które w naszym żywieniu spełniają ważną rolę. Często je stosujemy w naszych śniadaniach, obiadach.

Dzisiaj postanowiliśmy, że posadzimy pomidorki koktailowe. Wpadłem na ten pomysł całkiem przypadkowo. Oglądając wiadereczko od pomidorów zauważyłem, że może ono spełnić rolę naszej doniczki. Na dole wiaderka są dziurki, które odprowadzą nadmiar wody.

Wystarczy, że wypełnimy ją ziemią wadzimy sadzonki i zaczniemy podlewać. Postaw ją na spodku, podstawce. Te wiadereczko  ma fajną grafikę i opisuje co znajduje się w środku. W dodatku mamy je z odzysku. Nie wyrzuciliśmy do śmieci. Nasza Eko uprawa pomidorków.

Pomidorki koktailowe są małe. Krzaczek również nie wyrośnie na giganta, gdy tylko będziemy o niego odpowiedni dbać.

Skąd wziąć nasiona na pomidorki?

Nic trudnego! Poświęć jednego pomidora. Rozkrój go na pół. wydrąż pestki. Zawiń w papier i odstaw w ciepłe miejsce by nasiona wyschły. Po ok. tygodniu zasadź nasiona w ziemię w jakimś tymczasowym rozsadniku. Kilka nasionek. Możesz to tego wykorzystać np wytłaczankę po jajkach. Idealnie ona się sprawuje jako rozsadnik do nasion.

Gdy wykiełkują wybierz największe, najsilniejsze według Ciebie sadzonki i rozsadź w wiaderku po jednej dwie sztuki i dbaj. Podlewaj. W ciepłe dni warto pozostawił nasze pomidory na zewnątrz. Ważne! W okresie kwitnięcia. Pszczoły, inne owady zapylą nasze pomidory. Gdy to się nie stanie musimy to zrobić samodzielnie.

 

Pomidory – zapylanie

Pomidory mają kwiaty obupłciowe, samopylne. Pyłek może być pobrany z jakiegokolwiek innego kwiatu. Zbierz pyłek za pomocą małego pędzelka lub patyczka kosmetycznego i przenieś na każdy kwiat. Niestety po zapyleniu kwiat po kilki dniach opadnie. Powstanie owoc.

Spróbujcie! To naprawdę nie jest nic trudnego. My jesteśmy na etapie suszenia nasion.

Jak zrobić domowy eko nawóz do podlewania pomidorów?

Idź na spacer, znajdź pokrzywę, babkę, koniczyną, zerwij po trochu. Wsadź w plastikową butelkę, słoik i zalej  je wodą. Po ok 10 dniach powstanie proces gnilny. To najlepszy nawóz, pożywka dla naszych roślin. Rozcieńczaj w stosunku 1:10 i podlewaj.

Fakt! Nie zostawiaj otwartego nawozu w domu. Bo Twoje pomidorki wylecą wraz z nawozem przez okno gdy się żona kapnie co tam w butelce się znajduje. 😛 Nie jest to przyjemny zapach.

Już niedługo będziemy siać a potem rozsadzać.

Powodzenia! Pochwalcie się swoimi domowymi ogródkami.

 

 

image_pdfMój wpis jako PDFimage_printWydrukuj mój artykuł