Site icon Tata sam w domu

Możesz więcej niż ci się wydaje – DKMS

Dzisiaj poruszam aspekt pomocy społecznej. Wyobraźcie sobie, przechadzając się po mieście, promenadzie, gdziekolwiek spotykamy bardzo dużo ludzi. Ludzi, którzy nigdy nie mieli styczności z osobami, które chorowały na nowotwory krwi.

Świadomość ludzi jest taka, że jak ktoś zachoruje na właśnie ten typ nowotworu to skazany jest na męki, powolną śmierć. Każdy gdyba, komentuje a może tak naprawdę zrobić bardzo dużo. Co może zrobić?

Czy wiesz, że możesz uratować komuś życie?

Tak! Możesz przyczynić się do tego, że uratujesz komuś życie.
Kilkanaście lat temu zarejestrowałem się w DKMS. Po chyba 3 latach otrzymałem informację aby wstawić się na pobranie krwi w celu ustalenia zgodności.

Jak byście się poczuli gdy nagle otrzymujecie informację? Ja zareagowałem szybko, już kolejnego dnia wstawiłem się w ambulatorium w celu pobrania krwi.

Po kilku dniach otrzymałem informację:

“Projekt „Dostępny Dawca“ – po pobraniu krwi

Szanowny Panie
Bardzo dziękujemy za oddanie próbki krwi. Została już przebadana pod kątem grupy krwi, czynnika Rh oraz statusu CMV. Dane te będą widniały w Pana profilu w naszej bazie. Dzięki temu będzie można znacznie szybciej potwierdzić, że jest Pan w pełni zgodny z konkretnym pacjentem chorym na choroby układu krwiotwórczego.Gdy tylko okaże się, że jest Pan zgodny z osobą potrzebującą na pewno szybko się z Panem skontaktujemy.”

Niestety, nie mogłem tym razem komuś pomóc. Lecz miałem satysfakcję, czułem się dumny z mojej postawy!

Pragnę aby każdy zdrowy człowiek mógł poczuć się tak jak ja. Chciałbym aby ten post dotarł do każdego, kto może pomóc! Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Jak to działa? Obejrzyj film i dowiedz się więcej.

Nie zarejestrowałeś się w DKMS? Dlaczego?

Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłaś/eś? Masz rodzinę? Masz dzieci? Wyobraź sobie, że nagle któraś z osób, które kochasz zachoruje na białaczkę, nowotwór krwi. I co dalej? Akcja lekarz i szukanie pomocy? Spoko ale gdzie? Od kogo? Uratować życie może tylko bliźniak genetyczny. Lecz jeżeli tak mało osób się zgłasza do programu DKMS to znalezienie bliźniaka jest bardzo trudne.

Czy to jest wystarczający argument? Kochasz? Pomóż! Zgłoś się do programu! To nic nie kosztuje a możesz uratować komuś życie.

Jak zostać uczestnikiem DKMS?

Wejdź na link https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca i wypełnij formularz. REJESTRACJA DKMS

“Poświęć kilka minut i sprawdź czy możesz zostać potencjalnym dawcą. Jeśli TAK to zamów pakiet rejestracyjny do domu (wyślemy go do Ciebie w ciągu dwóch dni roboczych). Kiedy pakiet będzie już w Twoich rękach pobierz wymaz, wypełnij formularz i odeślij z powrotem do nas. Po przebadaniu przesłanych próbek i wprowadzeniu danych do bazy staniesz się aktywnym potencjalnym dawcą komórek macierzystych.”

Otrzymujesz pakiet z wymazówką. Wystarczy  pobrać wymaz z jamy ustnej. Spakować, bezpłatnie odesłać. To cała filozofia! Zachęcam Was do uczestnictwa w programie DKMS.

Na sam koniec chciałbym Wam i Waszym bliskim życzyć dużo zdrowia. Abyście nigdy nie musieli szukać dla siebie bliźniaka genetycznego.

Kilka ciekawostek:

https://www.youtube.com/channel/UC5R5RcNzJvoEvf9SF_Cil8g

https://www.dkms.pl/pl

Mam nadzieję, że się zarejestrujecie. No chyba, że już jesteście w programie DKMS? Dajcie znać w komentarzu.

 

Mój wpis jako PDFWydrukuj mój artykuł
Exit mobile version