Site icon Tata sam w domu

Polski Żyd – Żyd polski. ?? ??

Kilka dni temu przeczytałem bardzo ciekawy artykuł na temat pod poznańskiego Puszczykowa. Miejsce mi dobrze znane ze spacerów, sesji fotograficznych, nawet w Puszczykowie odbyło się moje wesele. Puszczykowo to naprawdę pięknie położona miejscowość, wokół same lasy. Leży nad rzeką Wartą.

Kurier Poznański wydanie z 1938r.

„W Puszczykowie mieszka kilkanaście rodzin żydowskich w polskich domach. W Puszczykówku jest jeszcze gorzej: Żydków, Żydówek, żydowskich bachorów są tam setki. W letniskach tych działają już coś 3 ‘koszerne’ żydowskie jadłodajnie. Żydzi zajeżdżają już coraz tłumniej z Krakowa, z Łodzi, podobnie nawet z Warszawy. Mieszkają cały sezon letni, a niektórzy i w zimę. Dla wypoczynku? Nie, dla geszeftu! Zakonspirowani w tych letniskach rozciągają dyskretnie swe macki na Poznań i okolice, propagując swe wyroby i tandetę. Chodzą, gestykulują, szwargocą żargonem i po niemiecku, czują się jak u siebie w domu, zaśmiecają las, – jest im dobrze, uj, jak dobrze!”.

Przecież to się w głowie nie mieści! Jak? dlaczego? Jawnie na łamach gazety opisują fakt, że zabroniono uczęszczać na plażę w Puszczykowie polskim Żydom. Artykuł z którego pochodzi zdjęcie główne:  Blog dla Puszczykowa na który serdecznie zapraszam. Jest tam opisane jak to polscy Żydzi odwiedzali Puszczykowo i jak się to wszytko ostatecznie skończyło.

Sięgając głębiej w naszą historię przyjaźni Polsko Żydowskiej opiszę Wam poniżej kilkanaście ciekawostek.

Polska w latach 1936-38

W  gazecie Głos Narodu z 19 listopada 1938 napisano: „To nie tylko Niemcy wypowiedziały gościnę żydom. Wypowiadają ją także państwa środkowej Europy. Przykład Niemiec może się okazać, niestety, zaraźliwym”

 

Tak się zastanawiam. Słucham, czytam oczom nie wierzę… Polacy, rodacy. obywatele tolerancyjni.  Jeżeli tak bardzo się wszyscy zapierają, że nasz naród potępia to co się stało w trakcie II wojny światowej to dlaczego sami małymi krokami tworzyliśmy Państwo antysemickie?

Historia wyparta, historia zapomniana.

Wyżej opisałem jakie były fakty jak nasze Państwo się zmieniało, jak postępowało aby polscy żydzi byli deptani moralnie, niszczeni psychicznie. Robili wszytko aby Polska była “czysta”. To jest straszna, wyparta historia do której już nie sięgamy. Wypominając zło jakie wyrządził Adolf Hitler nigdy nie wspominamy o tym, że nasza polityka miała bardzo dużo wspólnego z jego światopoglądem. Gdy przeczytałem o tym, że  wprowadzono jawną identyfikację sklepów to od razu nasunęła mi się myśl o nocy kryształowej.

Noc kryształowa

Większość z nas pamięta ten termin z lekcji historii, który opisywał o pogromie Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowany przez władze państwowe, w nocy z 9 na 10 listopada 1938. Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów. Przecież w Polsce też takie rzeczy miały miejsce.

Poruszyłem temat bardzo trudny, ciężki. Nie dla każdego oczywisty. Temat bardzo smutny. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, jakim to narodem byliśmy! A dzisiaj? Jacy jesteśmy?

PS: Ej Polaku! Chrześcijaninie! Twój Król nieba Jezus… był żydem.

 

Usiądźcie i posłuchajcie. 22 minuty ciszy…
Mój wpis jako PDFWydrukuj mój artykuł
Exit mobile version